Reference post: How I’m calculating cost per gram for ingredients

I’ve been trying to include the cost of each ingredient in grams for the products I’ve been making lately, so I thought I should share how I’m figuring that out for future reference. You can see this in action in the recent Sisley Paris Floral Lotion duplication. I go to the supplier where I bought…

You are not logged in. This content is for $1 Level, $3 Level, $5 Level, and $10 Level members only. Please login if you are a member.
Log InSubscribe